Fani na fanpage

Responsive image

Jak zdobyć fanów na nowy fanpage?

Jak zdobyć fanów na swój fanpage, który stworzyliście całkiem niedawno? Jak nie pozyskać przy tym przypadkowych fanów a tylko tych najbardziej zainteresowanych? Pole do popisu jest duże, bo..

  • Facebook ma aż dwa miliardy miesięcznie aktywnych użytkowników
  • a wśród nich jest mnóstwo potencjalnych fanów Waszej marki!

Potrzebny jest dobry sposób na to, aby ich przyciągnąć. Aby zdobyć polubienia, trzeba...

  • stworzyć ciekawe treści dla osób, które nie miały jeszcze styczności w Waszą marką
  • a jednocześnie zaangażować pozyskanych już fanów

Oto wyzwanie!

A więc do dzieła...

  • Po pierwsze zdefiniujcie strategię – bo dobra strategia obecności marki na Facebooku pomaga wygenerować spójną wizję oraz plan działania w tym medium społecznościowym. Najważniejsze założenie strategii to: zdobycie fanów, którzy mają największy potencjał. Musicie więc określić konkretną grupę docelową, aby wiedzieć, z kim się komunikujecie i aby móc do tej konkretnej grupy dopasować kontent, czyli wyrazistą treść jak i wyrazisty ton. Dla tych, którzy mają już grupę fanów rada jest taka, aby poobserwowali tych fanów, którzy są najbardziej zaangażowani, czyli na przykład najczęściej komentują, bo jest to właśnie Wasza idealna grupa docelowa. To fani, którzy są najbardziej wartościowi i warto do nich kierować treść. W ramach definiowania strategii dobrze jest przeanalizować również to, co robi konkurencja. Unikajcie tego – pamiętajcie, że samo dążenie do większej ilości polubień nie jest dobrą strategią. Zamiast tego twórzcie cele w oparciu o strategię SMART (cel powinien być: skonkretyzowany, mierzalny, osiągalny, istotny i określony w czasie)
  • Po drugie dodawajcie wartościowe i angażujące treści – aby to osiągnąć zastosujcie zasadę 70/20/10 - to model biznesowy stosowany przez Erica Schmidta w Google, ale można go wykorzystać w rozdzieleniu treści fanpage'owych na: 70% to treści związane z marką i budujące jej rozpoznawalność 20% to tagowanie innych postów na podobnych fanpage'ach lub dzielenie się postami z innych stron, które zainteresują Waszych fanów, 10% to treści promujące produkty, czyli tutaj możecie po prostu reklamować jakieś produkty. Unikajcie tego – nie praktykujcie myślenia, że im więcej postów sprzedażowych tym lepiej, tym więcej sprzedanych produktów. To błąd, bo fanpage musi przede wszystkim skupić się na treściach: a) związanych z marką, jej historią i wartościami, b) wyrabiających u fanów nawyk wracania na Fan Page, c) wartościowych, które fani będą udostępniać (na przykład infografiki dotyczące konkretnej branży czy dane), d) unikatowych, mających specyficzny styl, na przykład grafiki w konkretnej kolorystyce, e) wyróżniających się na tle konkurencji, f) dopasowanych do grupy docelowej.
  • Po trzecie zastosujcie strategię Engagement bait. Co to takiego? - to treści wymuszające aktywność. Wymuszające konkretną reakcję. Czyli prosty sposób na zdobycie fanów na nowy fanpage, na zdobycie lajków, komentarzy i udostępnień. Sposób ten polega na umieszczeniu dwóch obrazków i zapytanie fanów, który obrazek wybierają. Jeśli wybiorą obrazek a – klikają w polubienia, a jeśli obrazek b – udostępniają. Unikajcie tego - sposób ten działa jednak tylko wówczas, jeśli obie możliwości naprawdę intrygują fanów i są związane z ich zainteresowaniami, są bardzo tematyczne. Trzeba to naprawdę dobrze przemyśleć i kierować się również intuicją.
  • Po czwarte komentujcie na innych fanpage'ach – pamiętajcie, że Facebook to sieć społecznościowa, a więc warto zaangażować się w działania innych marek. Na przykład kliknięcie polubienie posta innej marki lub dodanie komentarza to sposób na przyciągnięcie uwagi oraz otwarcie się na możliwość współpracy. Unikajcie tego – nie praktykujcie publikowania niemerytorycznych, nieciekawych komentarzy pod innymi fanpage'ami, bo wystawianie przez to nieciekawą wizytówkę swojej marce.
  • Po piąte organizujcie konkursy – to świetny sposób na pozyskanie zupełnie nowych fanów, jak i na zaangażowanie już istniejących. Unikajcie tego – konkursy niestety mogą przyciągać też nie tylko fanów konkretnej marki co tzw. konkursowiczów. Do zweryfikowania głosów oddawanych w konkursie niezbędny jest stosowny regulamin. Czyli taki, który nie wymusza polubienia fanpage'a. Lepiej, aby konkursowicz polubił fanpage z własnej woli.